SATIŞTAKİ PROJELER

Vaziyet Planı Nedir?

Vaziyet Planı Nedir?

Vaziyet planı nedir sorusuna projede yer alan inşaat içinde tüm varlıkların gösterildiği plana denir cevabını verebiliriz. Bu haritalar ölçeklenerek hazırlanmakta olup cadde, bina yeri, yön, sokak, yol durumu, eğim, ağaçlar, elektrik, su gibi mimari projelerde inşa edilecek ait yapı ve yapıların detayları burada yer almaktadır. Vaziyet planı hazırlanması için kadastro müdürlüğünden alınan aplikasyon krokisine ihtiyaç vardır. Yerleşim planı olarak adlandırılan bu harita tasdikli kotlu krokiyle 1/1000 ölçekli imar planından yola çıkılarak çizilmektedir. Vaziyet planı proje mimarlarınca hazırlanmaktadır. Bu haritada yapı katının yanında yapının plan görünüşleri belirtilmektedir. İç kısımların ayrıntılarına planda girilmemektedir. Çizim yapılırken kuzey tarafına konulan işaretle arsanın konumu belirlenmiş olacaktır. Genel inşaat projelerinde vaziyet planı varsa ayrıyeten vaziyet planı ibrazına gerek bulunmamaktadır. Arsa üzerine yapılacak birden çok yapının arsada bulunduğu konum, yeşil saha, özel yol, spor tesisi gibi ortak alanların açıkça gösterimi, belediye tarafından tasdik edilmesi gerekmektedir. Vaziyet plan ölçeği 1/200 ile 1/500 arasında olmaktadır.  Bilkent inşaat projeleri vaziyet planları bu doğrultuda yapılmaktadır. Proje büyüklüğü durumuna göre 1/1000 veya 1/2000 ölçekli olabilir. Plan içeriğinde kuzey işareti belli kotlar, yapıların kesit görünüşleri, kat sayısı gibi durumları ifade etmektedir.

4+1 Daire Planı

Vaziyet planı projelerin inşaat aşamasında ki çalışmalarının kolaylıkla yürütülmesi için önemlidir. Vaziyet planında eksik unsurların olması durumunda uyuşmazlıklar olabilir. Bu durum sonucunda izinler alınırken sorunlar yaşanabilmekte olup izin aldıktan sonra inşaata başlanan alanda aksaklık ve sıkıntılar gündeme gelmektedir. Süreç ilerlediği zaman oluşacak büyük problemler inşaat başlamadan önce fark edilmeli, sıkıntılarla karşı karşıya gelmeden tedbirler alınmalıdır.  Vaziyet planı projelerin ana unsurlarından olup teknik şekilde çizilmelidir. Uzmanlık ve teknik bilgi gerektiren vaziyet planları sürecin daha verimli geçmesini sağlamaktadır. Bilkent inşaat projeleri vaziyet planı hazırlanırken dikkate alınması gereken detaylar vardır. 4+1 dairelerin planı antre, salon, koridor, mutfak, banyo, oturma odası, ebeveyn yatak odası, ebeveyn giyinme odası, ebeveyn banyo, yatak odası, wc, oturma odası balkonu, yatak odası balkonu, 1. teras ve 2. teras alanları, çamaşır odası, çiçeklik alanlarından oluşmaktadır.

4+1 Daire Planı

5+1 Daire Planı

Tasarımcılık tecrübesi olan kişilerce hazırlanması gereken vaziyet planı önceden hazırlandığında sürecin verimli şekilde geçmesini sağlamaktadır. İyi derecede Photoshop, Autocad bilgisi gerektiren çizim tekniği uzmanlarca hazırlanır. Bilkent inşaat projeleri uzman ekibiyle hizmetlerini sürdürmektedir. İşlemlerin düzgün şekilde gerçekleşmesi fotogrametri mühendisleri, kadastro, jeodezi mühendislerince olmaktadır. 5+1 dairelerin planındaysa salon, antre, koridor, mutfak, oturma odası, banyo, ebeveyn yatak odası,  banyo, oturma ve yatak odası balkonları, teras, çiçeklikten oluşmaktadır.

5+1 Daire Planı

6+1 Daire Planı

Peyzaj planlarına bağlı olarak düzenlemelerin yapılabilmesi için vaziyet planlamasından yararlanılmalıdır. Detaylı biçimde hazırlanan haritada proje çevresinde unsurlar belli düzen doğrultusunda yerleştirilmiş durumdadır. Peyzaj mimarı verimli şekilde düzenlemeler yapmak ve müşterilerin ilgisini çekmek için önemli adımlar atmaktadır. Yapı veya konut projesine başlandığı zaman mühendis ve mimar tarafından vaziyet planlaması hazırlanması,  proje inşaatlarının geleceği için de olumlu sonuçların meydana gelmesini sağlamaktadır.  Bilkent inşaat projeleri bu doğrultuda hazırlanmakta olup profesyonel mühendis, mimar kadrosuyla çalışmalar sürdürülmektedir. Uzman çalışmaların önceden yapılması, çeşitli önlemlerin alınması olumlu sonuçları doğurmuştur. Böylece müşterilerin ilgisini çekmek için önemli adımlar atılmıştır. 6+1 daire planlarında salon, antre, mutfak, koridor, oturma odası, misafir banyo, giyinme odası, yatak odası, banyo, WC, teras, misafir odası, oturma odası, salon bulunmaktadır. Daire planları ev tipine göre değişiklik göstermektedir.

6+1 Daire Planı

Bu Yazıyı Paylaşın

Yorum Yapın

Biz Sizi Arayalım Whatsapp Hattı