Park Joven; Bilkent Üniversitesi Kampüsü’nden Bilkent Konutları’na doğru uzanan aksta, sakin bir yapılaşmanın hakim olduğu, yüksek prestijli bir bölgede yer almaktadır. Arazinin tamamıyla açık bir konumda yer almasından ötürü tüm birimlerin manzara görüş imkanı bulunmaktadır. Projenin başlangıç aşamasında, yerleşim planı yan cephelerde de kütlelerin birbirine olan mesafeleri geniş tutulacak şekilde oluşturulmuştur.

Temel vurgu; tek bir kütle haricinde yapı yükseklikleri belirli bir ölçüde bırakılarak, nitelikli mesafelerle kurgulanması olmuştur.

As Mimarlık olarak, ilk aşamadan itibaren alınan kararlar doğrultusunda daire tiplerinde farklılık yaratmamayı hedefledik. Bu nedenle, dikey ve eş blok tasarımları ile projeyi şekillendirdik. Cephe tasarımında, özellikle salon bölümünde manzara etkisini kesintisiz şekilde kullanıcıya sunabileceğimiz giydirme cephe sistemini projeye entegre ettik.

Toplam 170.000 m² inşaat alanına sahip projede yıldız olarak adlandırdığımız kat planında dairelerin her birinin kendi başına üç cepheli ve bu anlamda faydalı cephe alanının maksimum olduğu, salon bölümünde ve yatak odasında bakış açısının yakalanabileceği, tüketici konfor ve lüksünü sağlayabilecek bir şema üzerinde hareket ettik. Daireler içerisinde yer alan her bir birimde gerekli olabilecek tüm mekânları konforlu bir alan büyüklüğünde ortaya çıkardık. Kış bahçesi bölümünü ise mutfakla bütünleşen, tüm aile bireylerinin salon dışında kullanabileceği bir yaşam alanı olma özelliğiyle projeye kazandırdık. Bununla birlikte; vestiyer odası, geniş balkon, köşe salon gibi her projede olmasını arzu ettiğimiz nitelikleri tek tek projeye dahil ettik.

AYŞİN SEVGİ KARAKURT
Y. MİMAR
AS ARCHITECTS KURUCUSU